Łączą nas góry

W ramach projektu „Łączą nas góry” organizujemy wycieczki górskie dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.

 

Dlaczego? Bo wierzymy, że góry są dla wszystkich!

fot. Bartek Barczyk

Opowieść o sile społeczności

Łączą nas góry to program, w ramach którego organizujemy pełne emocji, serdecznych gestów, ale też bohaterskich czynów, górskie wyprawy po Sudetach, w których biorą wspólnie udział osoby z niepełnosprawnościami wraz z osobami zdrowymi. Pomysł jest prosty, a zarazem wyjątkowy: polega na organizowaniu wycieczek, w których można uczestniczyć całymi rodzinami – zasada ta dotyczy zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak i naszych wolontariuszek i wolontariuszy.

 

Góry to fantastyczna forma rehabilitacji i przestrzeń dla innowacyjnego podejścia do zagadnienia przerwy wytchnieniowej, przy czym nie każdy może sobie pozwolić na poznawanie gór i spędzanie w ten sposób wolnego czasu. My, Fundacja Ładne Historie, zapewniamy swobodną atmosferę górskiej wyprawy, a jednocześnie specjalistyczne wózki i nosidła oraz profesjonalną opiekę: na wycieczkach są obecni fizjoterapeuci_fizjoterapeutki, przewodniczki_przewodnicy górscy, wolontariusze_wolontariuszki, psycholożka_psycholog. Razem przemierzamy szlaki, mierząc się ze stereotypami i jednocześnie promując sudeckie trasy turystyczne.

 

Ważnym i bardzo wartościowym aspektem projektu jest społeczność, która tworzy się wokół tych działań. Wspólne, pozytywne doświadczenia owocują przyjaźniami i relacjami, które rozwijają się już poza górskimi szlakami.

 

Wiedząc, jak dobroczynny wpływ na kondycję i psychikę ma wyjście w góry, zachęcamy całe rodziny do wspólnego wychodzenia, poprzez angażowanie się w nasz pełen pozytywnych emocji, górski wolontariat.

 

fot. Arkadiusz Lipin

O projekcie

  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • W 2022 roku odbyło się 11 rodzinnych wycieczek, w których wzięło udział 79 osób z niepełnosprawnościami! Przeszliśmy razem 108,5 km tras! Jedną z najczęściej wspominanych wypraw było zdobycie Śnieżki, które po raz kolejny udowodniło nam, że nie jest ważne, czy chodzisz samodzielnie, z pomocą czy w ogóle nie chodzisz — z odpowiednimi ludźmi u boku nie ma rzeczy niemożliwych! Podczas wędrówek towarzyszyło nam 178 wolontariuszy i wolontariuszek, którzy przepracowali łącznie w terenie 1442 godziny!

     

    Cztery z tych wycieczek zostały zorganizowane we współpracy z marką Merrell w ramach akcji „Łączą nas góry – na szlaku z Merrell”. Opublikowaliśmy także cykl wideo-poradników, opracowany z myślą o entuzjastach aktywności w plenerze. Znajdziecie je na podstronie: Na szlaku z Merrell

  • W 2021 roku zorganizowaliśmy 11 wycieczek, w tym 9 wycieczek rodzinnych i 2 wycieczki dla placówek opiekuńczo-zdrowotnych.

     

    Wspólnie odwiedziliśmy Szrenicę, Włodzickie Wzgórza, Halę pod Śnieżnikiem, Andrzejówkę, Niknącą Łąka, Jagodną, Park w Bukowcu, Polanę Jakuszycką, Wielką Sowę i Kozie Siodło.

     

    Trzy z tych wypraw zostały zorganizowane w ramach akcji #KrokDalej z Merrell, podczas których uczestnicy_czki i wolontariuszki_e testowali przygotowane wcześniej mapy, zawierające wszystkie niezbędne informacje, których potrzebuje osoba chcąca wybrać się w góry razem z osobą poruszającą się na wózku lub mającą problemy z poruszaniem się. Mapy są dostępne do pobrania i bezpłatnego użytku dostępne są tutaj.

    fot. Marcin Trzpiot
  • Rok 2020 do najłatwiejszych nie należał, a brak finansowania publicznego, skutecznie miał utrudnić nam organizację wyjazdów. Szczęśliwie nasze drogi połączyły się ze wspaniałymi osobami z Fundacji Imago oraz Fundacji Mayday. To także dzięki ich wsparciu możliwe były nasze wspólne górskie wyprawy i niezapomniane przeżycia. Dziękujemy za tę pomoc i wielkie serca. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie długa i owocna!

     

    Jesteśmy bardzo wdzięczni, że znów mieliśmy okazję wędrować po górach w towarzystwie wielu wspaniałych, wytrwałych i odważnych osób. Bez Was ten projekt by nie istniał. Dziękujemy, że jesteście i macie ochotę odkrywać góry razem z nami.

    fot. Marcin Trzpiot
  • W 2019 roku zrealizowaliśmy pierwszą edycję projektu z zakresu integracji i aktywizacji społecznej Łączą nas góry, który polega na organizacji wycieczek górskich dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin i osób z najbliższego otoczenia. Pokonując stereotypy, sprawiliśmy, że przepiękne Sudety stały się dostępne dla tych, którzy na co dzień pokonują o wiele większe trudności.

     

    Do projektu chętnie przyłączały się całe rodziny, ale również przedsiębiorcy i zwykli ludzie, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogli wybrać się w góry, ale chcieli być częścią wypraw. Właściciele lokalnego centrum sportowego namówili ćwiczące w nim osoby na wolontariat, by wykorzystać siłę mięśni nie tylko na siłowni. Mała świdnicka restauracja przygotowała na jedną z wycieczek dodatkowe posiłki dla wszystkich uczestników. Pani Maria, która z racji problemów ze zdrowiem nie mogła uczestniczyć w wycieczkach, na każdą z nich przekazywała Fundacji domowe racuchy z jabłkami. Projekt Łączą nas góry zapoczątkował wśród ludzi pozytywne poruszenie.

    fot. Marcin Trzpiot

Puszka na góry

Podoba Ci się to, co robimy? Możesz wesprzeć nasze działania, wpłacając datek do naszej wirtualnej skarbonki lub ustawiając stałe zlecenie zapłaty na koncie bankowym.

 

 

 

Dzięki Tobie latem znów wyruszymy na sudeckie szlaki!

Aktualności:

  • 25 kwietnia, 2024

    image

    Harmonogram wycieczek Łączą nas góry

  • 16 kwietnia, 2024

    image

    Łączymy siły z Koroną Gór Dolnego Śląska

  • 10 kwietnia, 2024

    image

    Ruszają minigranty dla osób wolontariackich

  • 21 marca, 2024

    image

    Warsztaty (Od)ważni rodzice

  • 20 marca, 2024

    image

    Szkolenia z tworzenia dostępnej turystyki

Zobacz wiecej:

fot. Marcin Trzpiot/Ania Kubinka/Bartek Barczyk/Arkadiusz Lipin/Ewelina Stolarczyk/Michał Kacprzak